Хидроелектрана Баихетан снаге 16 GW која се гради на ријеци Јинсха, притоци ријеке Јангцекјанг на југозападу Кине, у провинцијама Сечуан и Јунан, по завршетку биће друга највећа хидроелектрана на свијету након хидроелектране Три клисуре на ријеци Јангцекјанг у кинеској провинцији Хубеј.

Грађевински радови на пројекту започети су у августу 2017. године, а прва турбинска јединица постављена је у јануару 2019. године. Очекује се да ће хидроелектрана почети да производи електричну енергију до 2021. године, а пуни оперативни капацитет достићи ће до 2022. године. Очекује се да ће хидроелектрана Баихетан производити 60 милијарди киловат-сати (KWh) електричне енергије, при чему ће истовремено компензовати 52 милиона тона (Mt) емисије CO2 годишње.

Хидроелектрана ће имати двије подземне електране, по једну на лијевој и десној страни бране. Свака електрана биће опремљена са осам Францисових турбина снаге 1000 MW. То ће бити један од првих пројеката који ће користити хидро-турбински генератор снаге 1000 MW.

За потребе хидроелектране Баихетан биће изграђена бетонска лучна брана двоструке кривине са максималном висином бране од 289 m. Капацитет резервоара износиће 20.627 милијарди m³. Брана је пројектована на регулаторни капацитет складиштења од 10,43 милијарде m³ и капацитет складиштења за заштиту од поплаве од 7,5 милијарди cm³. Проток ће износити 42,346 m³/s.

Баихетан је један од четири кинеска хидроенергетска пројекта (који су у функцији или су у фази изградње) који имају инсталирану снагу већу од 10 GW. Четири хидроелектране када све буду завршене имаће укупан инсталирани капацитет од приближно 46 GW и годишњи капацитет производње од 190 терават-сати (TWh).

Остала три мега хидроенергетска пројекта, осим Баихетана, су брана Три клисуре снаге 22,5 GW (у функцији) на ријеци Јангцекјанг, хидроелектрана Ксилуоду од 13,86 GW (у функцији) и хидроелектрана Вудонгде од 10,2 GW (у изградњи) на ријеци Јинсха. Пројекти Баихетан и Вудонгде предвиђени су кинеским програмом Go-West, који за циљ има пренос електричне енергије из западне у источну Кину.

Извор: https://www.nsenergybusiness.com/projects/baihetan-hydropower-project/